Az emberi lélek egészsége alapvető a világban és a társas rendszerekben való élethez, illetve a sikeres boldoguláshoz a hétköznapokban. Az egészséges lelki működés megőrzéséhez nagyban hozzájárul a megfelelő önismeret kiépítése – az önismereti utazás azonban rögös úton vezethet. Belső értékeink pontos feltérképezése, gyengeségeink elfogadása és (szükség szerint) korrigálása során találkozhatunk és szembenézhetünk szorongásainkkal, valamint a számunkra stresszkeltő jelenségekkel. Ez a pszichés út arra késztet minket, hogy olyan lelki erőforrásokat és egészséges megküzdési stratégiákat találjunk, amelyek előremutató fejlődést és lelki gyógyulást tartogatnak számunkra.
Sok esetben belső világunk nem értelmezhető izolált, önálló egységként, így érdemes rendszerszemléletben, azaz a minket körülvevő, nagyobb egység részeként vizsgálni önmagunkat. Ilyen rendszer lehet egy párkapcsolat, egy családon belüli kapcsolat, maga a teljes család vagy akár a tágabb baráti, munkahelyi közösségünk. Az egyéni terápia során ezeket az aspektusokat és kapcsolódásokat is figyelembe vesszük, hogy jobban értelmezhetővé váljon az egyéni probléma, és komplexebb megközelítéssel tudjuk megtalálni annak gyökerét és feloldását.
A terápia klasszikus rendelői keretek között zajlik, de egyes elakadásoknál javasolt a kihelyezett lovasterápiás helyzetek, módszerek megélése a terapeuta és a kliens egyeztetése alapján. Erről többet olvashat a Lovasterápia menüpont alatt.